BRYDŻ – dlaczego warto grać?

Brydż jest to gra logiczna przy użyciu standardowej talii kart. Naszym podstawowym organem używanym przy grze jest mózg. Musimy dobrać odpowiednią strategię, przeanalizować sytuację, zaplanować właściwą, często jedyną prawidłową, kolejność zagrań i jak najlepiej radzić sobie z problemami wynikającymi z układu kart oraz z pułapkami zastawionymi przez przeciwnika.

Każdą grę zaczynamy z nowego układu, dodatkowo na początku nie widzimy kart innych graczy, więc nie mamy pełnej informacji o sytuacji. Wymaga to od nas wyobraźni i ekspresowego reagowania na szybko płynące informacje. Na początku zawsze obieramy plan tylko na podstawie informacji uzyskanych z naszych kart, a każde zagranie partnera czy przeciwnika powoduje, że musimy odpowiednio naszą strategię modyfikować. Ktoś może pomyśleć, że skoro jesteśmy uzależnieni od tasowania, to nasz wynik jest tylko w niewielkim stopniu pochodną naszych umiejętności, tymczasem jest zupełnie inaczej. Jedno rozdanie w brydżu sportowym przeciwko mistrzom często może wygrać para amatorów, ale już w 3-godzinnych zawodach mistrzowie zwykle wygrywają bardzo wysoko.

Największą zaletą brydża jest fakt, że gramy w czwórkę – jedna para przeciwko drugiej. Nasz wynik uzależniony jest nie tylko od zagrań naszych, ale też naszego partnera. Taka sytuacja ma swoje pozytywne konsekwencje. Uczy współdziałania z partnerem, przebywania w grupie, nawiązywania kontaktów, zawierania znajomości i pozwala zdobyć wielu przyjaciół. Jest to szczególnie cenne w dzisiejszych czasach, w których dzieci i młodzież mają tak duże kłopoty z zawieraniem przyjaźni, oraz w wieku późniejszym, gdy tak mało jest atrakcyjnych form wspólnego spędzania czasu.

Powody, dla których warto grać w brydża:

·         podnoszą zdolność logicznego myślenia w większym stopniu niż matematyka czy informatyka.

·         Brydż Sportowy jest w pakiecie przedmiotów wolnodostępnych na wszystkich kierunkach Uniwersytetu Warszawskiego, ocena z tego przedmiotu wchodzi do średniej ze studiów.

·         Brydż jest przedmiotem obowiązkowym w wielu szkołach w Europie (również w Polsce).

·         Skutecznie grać w brydż można przez całe życie; angielski zawodnik Boris Schapiro zdobył złoty medal MŚ
w wieku 89 lat.

·         Brydż redukuje o 74% ryzyko zachorowań na Alzheimera i inne choroby demencji starczej.

·         Zawodnicy klubu AZS UW szkoleni przez trenerów pracujących w Akademii Brydża zdobyli od 2001 roku 20 medali MŚ, 18 medali ME i około 300 medali MP.